Integracja z systemami kontroli dostępu.

Interkomy często stanowią uzupełnienie systemu kontroli dostępu. W sytuacji gdy drzwi są chronione kontrolą dostępu nigdy nie wpinamy interkomu w obwód zamka. Ingerencja w obwód zamka może spowodować wiele problemów prowadzących od generowania alarmów przez KD do uszkodzeń zasilaczy w przypadku jednoczesnej próby otwarcia drzwi przez tak podłączone systemy. W takim przypadku integracja musi się odbywać co najmniej na poziomie kontrolera przejścia. W zależności od potrzeb interkom może wysłać do systemu kontroli dostępu sygnał żądania otwarcia drzwi lub wysłać numer karty RFID która została wczytana przez czytnik interkomu lub zadziałać na oba te sposoby. Dodatkowo modele wyposażone w piktogramy wyświetlić sygnalizację stanu blokady drzwi odczytując stan zasilania zamka.

W wersji podstawowej integracja interkomu z systemem KD polega na wpięciu styku sterowania zamkiem do wejścia REN (Request to Entry – przycisk wejścia) lub REX (Request to Exit – przycisk wyjścia) systemu kontroli dostępu. Dzięki temu interkom zmieniając stan wejścia jest w stanie przesłać sygnał żądania otwarcia drzwi.

Przykładowe podłączenie do kontrolera przejścia:

Integracja_KD

Interkomy wyposażone w czytnik kart zbliżeniowych można integrować z systemem KD jeszcze w inny, bardziej zaawansowany sposób. Typowe rozwiązanie polega na tym iż interkom wczytuje numer karty i sam autoryzuje kartę, po czym wysyła sygnał żądania otwarcia drzwi do kontrolera KD. Wymusza to wprowadzenie numerów kart do jednocześnie do dwóch różnych systemów – interkomowego i KD. Utrudnia to zarządzanie całością, a w przypadku stosowania systemów rejestracji czasu pracy te użycia kart nie są odnotowane w systemie RCP. Czytniki RFID interkomów 2N IP mogą być za pomocą interfejsu Wiegand dołączone do kontrolera KD. W takim przypadku autoryzacja karty odbywa się w systemie KD, czytnik zbliżeniowy interkomu staje jednym z zewnętrznych czytników systemu kontroli dostępu i zarządzanie kartami odbywa się tylko w jednym systemie – w systemie KD. Lista systemów współpracujących z czytnikami 2N IP znajduje się tutaj. Dla tych systemów testowana była możliwość współpracy w obie strony, tj. użycia czytników testowanego systemu jako zewnętrznych czytników dla 2N IP, jak i możliwość podłączenia wewnętrznego czytnika 2N IP jako czytnika testowanego systemu